środa, 17 września 2008

Aukcja charytatywna 18 października 2008 w Starym Browarze


18 października 2008 roku o godzinie 15:15 w starym browarze odbędzie się aukcja charytatywna w ramach projektu "Zwrotnik raka" organizowana przez Akademie Walki z Rakiem.

Na tej aukcji będzie można wylicytować także moje obrazy :

"Roxane"
Od Obrazy

"
Matka Boska w purpurowej szacie, bolejąca, skruszona , piękna...jeśli w cierpieniu można dojrzeć piękno. .. matka kojąca, która przygarnie....nie opuści...ale kogo???
Samotnych, zbędnych, oszukanych...?

Cóż znaczą czarne słowa- na czarnym tle płótna ? - fragment tekstu zespołu „ The police”
” Roxanne you don,t have to put on the red light those days are over”
/ Roxanne, nie musisz zapalać czerwonego światła, te dni już minęły/ ......

A może to symbol matki wszystkich ludzi....a szczególnie tych nie chcianych, zagubionych, wykolejonych przez los, nie zauważonych.... może chorych
matki – wiernej - jakby chciała powiedzieć: ... „ Jestem przy tobie bez względu na wszystko....na zawsze”

Chciałoby się powiedzieć do Niej...

Więc trwaj tak, jak najdłużej i przemieniaj serca twarde i ocieplaj te, które potrzebują wykrzyczeć nagromadzony ból....
"
M.J.

A oto sama piosenka w wykonaniu z 79 roku



"Stabat Matter"
Od Obrazy

"
"Stabat mater dolorosa juxta Crucem lacrimosa" - Stała Matka Bolejąca koło Krzyża łzy lejąca
(tłumaczenie M.Białoszewski)

Każdy rodziciel płacze widząc cierpienie swego dziecka, każdemu z nich pęka serce na widok męczarni ukochanej latorośli, każdy swymi łzami daje ukojenie zgorzkniałej duszy dziecka, które tak jak Jezus wie i czuje, że Oni są i wszystko będzie w porządku, byle nie zwątpić.
Właśnie dlatego ledwo widoczny "Stabat mater dolorosa juxta Crucem lacrimosa" jest tak wyrazisty dla tych którzy stoją obok ... tak jak Ona.
"

K.P.

Stabat Mater G.B. Pergolesiego



"Play"
Od Obrazy
"
Zielony i czarny. Kontrasty kolorów tak wyraźne jak wyraźne potrafią być kontrasty życia. Mimo przeważającej czerni każdy z tych kontrastów ma nadzieję pełną zielonych barw. Nadzieję która pcha dalej, do przodu. Niby zwykły PLAY, a jednak potrafi pociągnąć, wybić się z beznadzijności czerni.
PLAY jest to nasza wewnętrzna chęć walki - pierwotny odruch do dążenia dalej tak jak wiecznie włączony` play` w mechanicznych istotach imitujących perpetum mobile.
"
K.P.



Zapraszam do wzięcia udziału.

18 października o godzinie 13.00 w Słodowni na poziomie +2 rozpocznie się akcja społeczna „Zwrotnik Raka”. Jej ideą jest poszerzanie świadomości ludzi na temat chorób nowotworowych oraz sytuacji osób chorych onkologicznie. Jest to już czwarty epizod, który odbędzie się pod hasłem „Dialogi”. Ponieważ to komunikacja międzyludzka jest podstawą naszego życia i zrozumienia drugiej osoby, organizatorzy postanowili zaprezentować jak ważna jest komunikacja w procesie zdrowienia.

W ramach „Zwrotnika Raka” w Słodowni odbędzie się konferencja oraz koncert fortepianowy, aukcja charytatywna oraz kiermasz książek popularnych i rękodzieła.

Program:

  • 13.00 - Joanna Zapała
    rozpoczęcie i prowadzenie wydarzenia, zaproszenie do uczestnictwa w konferencji;
  • 13.15 - prof. Tomasz Pasierski
    „Choroba jako opowieść”
  • 13.45 - mgr Joanna Zapała
    „Organizacja pozarządowa w systemie pomocy psychoonkologicznej na podstawie Akademii Walki z Rakiem w Poznaniu”.
  • 14.15 - dr Mirosława Cylkowska – Nowak
    „Człowiek i choroba – między stanem zagubienia a nową formą podmiotowości”.
  • 14.45 - dr Mariusz Wirga
    „10 lat psychoonkologicznego Programu Simontona w Polsce”.
  • 15.15 - Aukcja charytatywna na rzecz Akademii Walki z Rakiem w Poznaniu;
  • 17.15 - prof. Krystyna Zawilska;
  • 7.45 - mgr Monika Misiak - Tabaczyńska;
  • 18.15 - prof. Andrzej Szczeklik;
  • 18.45 - Wiera Szymańska / dr Aleksandra Tarnowska Kostrzewa
  • 19.15 - Zakończenie wykładów, podziękowania, dyskusja.
  • 20.00 - Koncert na fortepian preparowany w wykonaniu Filipa Wałcerza.
    Pierwsze poznańskie wykonanie „Sonat i interludiów” Johna Cage’a
  • 21.00 - Zakończenie imprezy.










„Zwrotnik Raka. Epizod IV – Dialogi”

18 października, godzina 13.00,

Stary Browar

Czym jest Zwrotnik Raka?

Zwrotnik Raka jest akcją, której ideą jest podnoszenie świadomości ludzi na temat chorób nowotworowych oraz sytuacji osób chorych onkologicznie. Głównym założeniem działań w zakresie tego wydarzenia jest zrozumienie ludzi chorych oraz ich potrzeb jak i zwrócenie uwagi na potrzebę aktywności w życiu chorego jego bliskich.

Zwrotnik Raka to kampania społeczna, w ramach której odbędą się konferencje oraz wydarzenia artystyczne jak koncert fortepianowy, aukcja charytatywna oraz kiermasz książek popularnych i rękodzieła. Celem kampanii „Zwrotnik Raka. Epizod IV – Dialogi” jest promocja psychoonkologii oraz oddziału Akademii Walki z Rakiem w Poznaniu. Ponadto, kampania ta jest również okazją do pozyskania środków na działalność akademii. Tegoroczny „Zwrotnik Raka” będzie wydarzeniem, które pozwoli pokonać stereotypowe myślenie na temat choroby nowotworowej i zrozumieć potrzebę kontaktów osób chorych z drugim człowiekiem.


Co się będzie działo w tym roku?

„Zwrotnik Raka” to już czwarty epizod, który odbędzie się pod hasłem „Dialogi”. Ponieważ to komunikacja międzyludzka jest podstawą naszego życia, zrozumienia drugiej osoby oraz funkcjonowania w społeczeństwie, postanowiliśmy zaprezentować jak ważna jest komunikacja w procesie zdrowienia. Poprzez aktywną postawę w oraz zwykłą rozmowę jesteśmy w stanie więcej dowiedzieć się o chorobie nowotworowej oraz zwalczyć tym samym stereotypowe myślenie na temat osób chorych. Ponadto, posiadając odpowiednią wiedzę niwelujemy również wszechobecnych strach przed nowotworem.


Kto jest organizatorem?

„Zwrotnik Raka. Epizod IV – Dialogi” jest organizowany przez Centrum Psychoterapii Integralnej oraz Fundację „Światło” oddział w Poznaniu. Fundacja ta realizuje projekt „Akademia Walki z Rakiem” pomagając osobom chorym onkologicznie i ich bliskim. „Akademia Walki z Rakiem” pracuje pod patronatem merytorycznym z Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego oraz jest finansowana ze środków budżetu Urzędu Miasta Poznania. Dzięki spotkaniom w „Akademii Walki z Rakiem” osoby chore onkologicznie biorą aktywny udział w życiu społecznym. Uczestniczą w spotkaniach z psychologami w ramach terapii indywidualnej jak i grupowej. Na spotkania te zapraszani są również wykwalifikowani przedstawiciele medycyny oraz lekarze. W ramach projektu odbywają się również spotkania dla rodzin oraz osób będących w żałobie. W celu zwiększenia aktywności społecznej uczestników „Akademii Walki z Rakiem” organizowane są również sesje z wizażystkami, dietetyczkami, zajęcia jogi oraz terapia tańcem i ruchem.

Siły psychologiczne mają bardzo duży wpływ na proces zdrowienia. Dlatego, więc należy je stale rozwijać, by zwiększyć szansę na powrót do zdrowia. Niezbędnymi elementami w kształtowaniu zdrowia jest również farmakoterapia oraz czyste relacje z bliskimi. Staramy się zapewnić uczestnikom spotkań wszystkie elementy związane z prawidłowym wsparciem psychoonkologicznym tak, aby nasi pacjenci czuli się dobrze w otaczającym ich świecie.



Sponsorzy: Urząd Miasta Poznania, GlaxoSmith Kline, Centrum Psychoterapii Integralnej.

Współpraca: Stary Browar, Szpital Miejski im. J. Strusia w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny, Akademia Muzyczna, Akademia Rolnicza,